Download on App Store Get it on Google Play
 

Covid 19 PCR ve Karantina Uygulamaları

19 Ekim 2020

KKTC’ye Gidiş Kuralları…
1….11 Ekim 2021 tarihine kadar Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a gelecek olan 5 yaş üzeri herkes, aşılı veya aşısız ayırt etmeksizin BÜTÜN yolcular son 3 gün içinde yaptırdıkları negatif PCR test sonucunu “kare kodlu” ve “kağıda basılı belge” olarak yanlarında bulundurmak zorundadır.

Bu kural 11 Ekim 2021 tarihi itibari ile aşağıdaki şekilde değişmiştir.
11 Ekim tarihinden itibaren Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a yolculuk yapacak kişiler AŞILI ise negatif PCR testi ibraz etmeden Kuzey Kıbrıs’a karantinasız giriş yapabilecekler. Bu kişilere Kuzey Kıbrıs’a girişte antijen/pcr testi yapılacak. Aşısız kişiler negatif PCR testi ibraz etmek zorundadır ve 5 gün karantinayı kabul ederek giriş yapabilir.

2….AŞILI KİŞİ TANIMI;
– Seyahat tarihinden önce AŞISI TAMAMLANMIŞ ve son doz aşısının üstünden 14 gün geçmiş kişiler. (bu kişilerin 6-18 yaş arası çocukları negatif PCR testi ile karantinasız giriş yapabileceklerdir.)
– Seyahat öncesi 30-180 gün arasında Covid 19 hastalığını atlatmış kişiler AŞILI kabul edilecektir.
– Covid -19 hastalığını geçirmiş ve üzerinden 6 ay geçmiş kişiler 1 doz RAPEL aşı yaptırmaları halinde AŞILI kabul edilecektir.

3….KKTC’ye giriş yapacak olan 18 yaş üstü herkes, hangi uyruğa sahip olursa olsun, yolculuk öncesi, https://adapass.gov.ct.tr/ web sitesine girip “KKTC YOLCUSU” kısmında yer alan formu AKILLI TELEFONDAN dolduracak ve oluşacak QR kodlu belgeyi ister telefonunun ekranından yada isterse basılı evrak olarak göstererek adaya giriş yapacaklardır. Bu siteye bilgilerini eklemeyen ve OR kodu almayan kişiler ülkemize giriş yapamayacaklardır. Siteye eklenen evrakların, ülkeye girişte kontrol edilmesi için yolcunun beraberinde basılı olarak bulunması gerekmektedir. Bu uygulama 18 yaş ve üzeri için zorunlu olacaktır.

4….KKTC’ye gelecek aşısı tamam olmayan veya hastalığı geçirmemiş olan yolcular KKTC’de ikamet adresi göstermeleri ve ülkeye gelmeden önce “Güvende Kal Uygulaması”nı indirip tanımlama ve ödeme yapmaları koşulu ile elektronik el bilekliği ile 5 gün karantina sürelerini ikamet adreslerinde geçirebileceklerdir. KKTC’de ikamet adresi göstermeyen ve ülkemize gelmek isteyen kişiler, belirlenen merkezi karantina otellerinde karantinada kalacaklardır. Bakınız: https://kktckarantina.com/

5…. Biletli yolcularımızın Türkiye’de biniş işlemleri sırasında aşağıdaki kontroller yapılacaktır;
**** Sonucu negatif olan ve üstünde QR kodu (Karekod) bulunan PCR test sonuç belgesi
**** HES kodu sorgulaması (Sadece TC Vatandaşlar için)
**** “Basılı olarak “Aşı Sertifikası”
VEYA “Covid 19 hastalığını geçirdiğine dair basılı belge/eski tarihli pozitif test”
VEYA “Akıllı telefonlarına Güvende Kal uygulamasının indirilmesi ve karantina ödemesinin yapılmış olması sonucu telefonda oluşan karekod”.
**** https://adapass.gov.ct.tr/ sitesi üzerinden giriş bilgileri doldurulduğunda oluşan karekod. (18 yaş üzeri her uyruk için)

ÖNEMLİ BİLGİ : KKTC yönüne çıkışlarda kullanılacak TC kimliklerin yeni tip çipli olması gerekmektedir. TC vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile Türkiye’den çıkış işlemleri sona ermiştir. 1 Ekim 2021 tarihinden sonra 0-15 yaş arası çocuklarda da FOTOĞRAFLI çipli kimlik kullanılması zorunlu olacaktır.

Türkiye’ye gidiş kuralları…
TÜRKİYE’ye girişlerde girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya hastalığı yolculuktan önce 28 gün ile 6 ay içinde geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve karantina tedbiri uygulanmayacaktır. Aşılı ebeveynin yanında olan 12-18 yaş arası çocuklardan PCR testi istenmektedir. Aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda 12 yaş üstü herkes için girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat önce yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir.

Kurumsal
Akgünler Denizcilik KKTC'nin en büyük yolcu ve yük taşıma kapasitesine sahiptir.
Ofislerimiz
https://www.akgunlerdenizcilik.com/wp-content/uploads/2020/10/Untitled-1.png
Takip EdinSosyal Medya Hesaplarımız
Kampanya ve haberler için sosyal hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
Mobil Uygulamalar
Akgünler DenizcilikKurumsal
Akgünler Denizcilik KKTC'nin en büyük yolcu ve yük taşıma kapasitesine sahiptir.
Ofislerimiz
https://www.akgunlerdenizcilik.com/wp-content/uploads/2020/10/Untitled-1.png
Ofislerimiz
Takip EdinSosyal Medya Hesaplarımız
Kampanya ve haberler için sosyal hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
Mobil Uygulamalar

© Akgünler Denizcilik, 2020 | Tüm hakları saklıdır.Designed by Baba Bilgisayar – Kıbrıs Web Tasarım

© Akgünler Denizcilik, 2020 | Tüm hakları saklıdır.Designed by Baba Bilgisayar – Kıbrıs Web Tasarım