Download on App Store Get it on Google Play
 

Covid 19 PCR ve Karantina Uygulamaları

19 Ekim 2020

KKTC’ye Gidiş Kuralları…
1….Türkiye’den KKTC’ye gelecek olan 5 yaş üzeri TÜM yolcular, son 3 gün içinde yaptırdıkları negatif PCR test sonucunu “karekodlu” ve “basılı belge” olarak Sağlık Bakanlığı görevlisine teslim ederek giriş yapabileceklerdir.

2….KKTC’ye karantinasız girme şartları;
– Seyahat tarihinden önce ÇİFT DOZ AŞISI tamamlanmış kişiler ve 18 yaş altı çocukları. (Aşı sertifikası ve son 3 günde yapılmış PCR test ibrazı)
– Seyahat öncesi 30-180 gün arasında Covid 19 hastalığını atlatmış kişiler ve 18 yaş altı çocukları. (Eski tarihli pozitif PCR testi sonucu ve son 3 günde yapılmış negatif PCR test ibrazı)

3….KKTC’ye gelecek çift aşısı olmayan veya hastalığı geçirmemiş olan yolcular KKTC’de ikamet adresi göstermeleri ve ülkeye gelmeden önce “Güvende Kal Uygulaması”nı indirip tanımlama ve ödeme yapmaları koşulu ile elektronik el bilekliği ile 5 gün karantina sürelerini ikamet adreslerinde geçirebileceklerdir. KKTC’de ikamet adresi göstermeyen ve ülkemize gelmek isteyen kişiler, belirlenen merkezi karantina otellerinde karantinada kalacaklardır. Bakınız: https://kktckarantina.com/
Karantina sürelerini geçirmeleri amacıyla taahhüt ettikleri ikamet adreslerine ya kendi araçları ile yalnız veya bir şoför eşliğinde yada Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen toplu taşıma, taksi, turistik minibüs izinli araçlar ile gideceklerdir. 65 yaş üstü kişiler ve sağlık nedeni ile kurul ile yurt dışına giden kişiler “Güvende Kal Uygulaması”nı KKTC’ye gelmeleri akabinde indirebileceklerdir.

DİKKAT : Ev karantinası kurallarına uymayan kişiler merkezi karantina yerlerine gönderilecek, karantina ücretlerini kendileri ödeyecek ve ilgili mevzuat uyarınca haklarında cezai işlem başlatılacaktır.

4…. Biletli yolcularımızın Türkiye’de biniş işlemleri sırasında aşağıdaki kontroller yapılacaktır;
**** Sonucu negatif olan ve üstünde QR kodu (Karekod) bulunan PCR test sonuç belgesi
**** HES kodu sorgulaması
**** “Basılı olarak Çift Aşı Sertifikası” veya “Covid 19 hastalığını geçirdiğine dair basılı belge” veya “Akıllı telefonlarına Güvende Kal uygulamasının indirilmesi ve karantina ödemesinin yapılmış olması sonucu telefonda oluşan karekod”.

5…. PCR testi için belirtilen 3 günlük süre, PCR numunelerinin veriliş tarihi baz alınarak değerlendirilecektir.

6… ÖNEMLİ BİLGİ : KKTC yönüne çıkışlarda kullanılacak TC kimliklerin yeni tip çipli olması gerekmektedir. TC vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile Türkiye’den çıkış işlemleri sona ermiştir.  1 Ekim 2021 tarihinden sonra 0-15 yaş arası çocuklarda da FOTOĞRAFLI çipli kimlik kullanılması zorunlu olacaktır.

Türkiye’ye gidiş kuralları…

TÜRKİYE’ye girişlerde girişten önce aşı yaptırıldığına ve/veya hastalığı son 6 ay içinde geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve karantina tedbiri uygulanmayacaktır. Aşılı ebeveynin yanında olan 6-18 yaş arası çocuklardan PCR testi istenmektedir.  Aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda 6 yaş üstü herkes için girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat önce yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir.

Kurumsal
Akgünler Denizcilik KKTC'nin en büyük yolcu ve yük taşıma kapasitesine sahiptir.
Ofislerimiz
https://www.akgunlerdenizcilik.com/wp-content/uploads/2020/10/Untitled-1.png
Takip EdinSosyal Medya Hesaplarımız
Kampanya ve haberler için sosyal hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
Mobil Uygulamalar
Akgünler DenizcilikKurumsal
Akgünler Denizcilik KKTC'nin en büyük yolcu ve yük taşıma kapasitesine sahiptir.
Ofislerimiz
https://www.akgunlerdenizcilik.com/wp-content/uploads/2020/10/Untitled-1.png
Ofislerimiz
Takip EdinSosyal Medya Hesaplarımız
Kampanya ve haberler için sosyal hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
Mobil Uygulamalar

© Akgünler Denizcilik, 2020 | Tüm hakları saklıdır.Designed by Baba Bilgisayar – Kıbrıs Web Tasarım

© Akgünler Denizcilik, 2020 | Tüm hakları saklıdır.Designed by Baba Bilgisayar – Kıbrıs Web Tasarım