Giriş Çıkış İşlemleri İçin Faydalı Bilgiler

akgünlerbanner
akgünlerbanner

PlayPause
previous arrow
next arrow

Gemilerimiz

Şirketimiz filosunda 1 adet katamaran tipi deniz otobüsü ve 2 adet RoRo/Yolcu gemisi bulunmaktadır.
Via Mare

Via Mare

Alman yapımı RoRo/Yolcu tipi gemi 118m boyunda, 21m genişliğinde olup saatte 15 deniz mili hızla 343 yolcu, 46 TIR veya 260 salon araç taşıma kapasitesine sahiptir. Ayrıca iki yataklı ve dört yataklı olmak üzere özel banyo ve tuvaletli 15 kamarası bulunmaktadır. Via Mare Taşucu ve Girne limanları arasında 12 ay boyunca haftada 3 gün düzenli sefer yapmaktadır.
Via Famagusta

Via Famagusta

İsveç yapımı RoRo/Yolcu tipi gemi 110m boyunda, 16m eninde olup saatte 12 deniz mili hız yaparak 41 TIR taşıyabilmektedir.
Akgünler 3

Akgünler 3

Norveç yapımı katamaran tipi hızlı deniz otobüsümüz 38m boyunda, 9m eninde olup saatte 32 deniz mili hız yaparak 384 yolcu taşıyabilmektedir. Mayıs-Ekim ayları arasında düzenli seferler yapan gemimizin Taşucu ve Girne limanları arasındaki seyri 2 saat sürmektedir. Sadece yolcu taşıyan bu gemimiz KKTC ve TC arasındaki gündüz seyahatlerinizde en hızlı tek seçenektir.

Sefer
Takvimi

Tercih edeceğiniz güzergahın 30 günlük güncel sefer programına aşağıdaki butonlara tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Akgünler Denizcilik

Sefer
Takvimi

Tercih edeceğiniz güzergahın 30 günlük güncel sefer programına aşağıdaki butonlara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Duyurular

Mobil
Uygulamalarımız

Mobil uygulamamızı kullanarak daha hızlı bilet almak için akıllı telefonunuzun işletim sistemine göre Akgünler Denizcilik iOS mobil uygulamasını veya Akgünler Denizcilik Android mobil uygulamasını indirebilirsiniz.
http://www.akgunlerdenizcilik.com/wp-content/uploads/2021/02/app-ios-1.png
http://www.akgunlerdenizcilik.com/wp-content/uploads/2021/02/android-app.png

Sıkça Sorulan
Sorular

Biletler ve seyahatleriniz hakkında bize en çok sorulan soruları bu bölümde topladık. Umarız aradığınız yanıtları bulabilirsiniz. Burada cevabını bulamadığınız sorularınız için 0 392 444 4364 numaralı çağrı merkezimizden, sosyal hesaplarımızdan veya info@akgunlerdenizcilik.com mail adresinden hizmet alabilirsiniz.
Kuzey Kıbrıs'a seyahat hakkında ne bilmem lazım?
Biletinizde belirtilen sefer saatinden 30 dakika önce yolcu biniş işlemleri sonlanacaktır. Bu saatten sonra gelen yolcularımız için işlem yapılmayacaktır.
Taşucu ve Girne Limanları gece 23:30 da kapanır ve sabah 08:00 de açılmaktadır. Gece kalkan gemilerimizde sizi 23:30 dan önce limana/gemiye almak zorundayız. Gemimiz 5 saatte karşı limana vardığı için gemimiz geç hareket etse bile 08:00 de karşı limanda olursunuz.
Gemimizde kapalı yolcu salonlarına evcil hayvan girişi kafes içinde olmalıdır. Kamaralara evcil hayvan kabul edilmemektedir.
Deprem bölgelerinde ikamet eden ve kimliğine ulaşamayan yolcular için; yeni tip çipli TC kimlik zorunluluğu kalkmış olup, alınacak geçici kimlik belgesi ile KKTC’ye gelmeye izin verilmektedir. Yine aynı kapsamda 0-15 yaş arası çocukların kimliklerinde fotoğraf zorunluluğu da kalkmıştır. Ayrıca nüfus dairesinden alınacak geçici kimlik belgesi de geçerli olacaktır.TC çıkış işlemleri sırasında Deprem Bölgesi ikametgah doğrulanmayan yolcular bu ayrıcalıklardan faydalanamayacaktır.
KKTC ve TC Vatandaşları Çipli Kimklikleri ile araçlarını Türkiye’ye götürebilir.

Türkiye’ye araçlarıyla gitmek isteyen KKTC vatandaşları, Araç Kayıt Dairesi’nden çıkış iznini, pasaport yerine, KKTC çipli kimlik kartlarıyla yapmaları halinde KKTC kimlik kartlarıyla araçlarını Türkiye’ye götürebileceklerdir. TC Vatandaşı araç sahipleri TC çipli kimlikleri ile kısa süreli, turist olarak gelebilirler. Oturma/çalışma izni olan veya öğrenci statüsünde olan kişiler için araçları ile giriş/çıkışta pasaport zorunluluğu devam etmektedir.

TC Kimlikler Hakkında Önemli Bilgi:

Her yaştan TC vatandaşı (0-15 yaş da dahil), KKTC ye giderken kimlik ile çıkacaksa, kimliklerinin yeni tip, çipli ve FOTOĞRAFLI olması zorunlu olmuştur. 0-15 yaş arası çocukların fotoğraflı, çipli kimliği yok ise pasaportlarını kullanabilirler. NOT : KKTC den Türkiye’ye giden TC vatandaşları eski/fotoğrafsız kimliklerini son kez kullanabilir. Ancak KKTC’ye geri gelirken yeni/fotograflı kimlik kullanmak zorundadır. Bu kural deprem bölgelerinde ikamet eden kişiler için geçerli değildir. Bknz: Yukarıdaki madde.

KKTC’ye gelmeden önce, TC plaka olmayan, yabancı plaka (Kıbrıs plaka dahil) araç sahipleri için önemli bilgi :

Yabancı plakalı araçlarin Türkiye’de gümrük işlemleri sırasında Türkiye sınırları içinde yeni kesilen ve/ya geçmişte kesilen ve ödenmemiş cezalar (trafik, köprü ve yol gecis ücretleri) işlem sırasında araç sahiplerinin karşısına çıkacaktır. Ödemeyi telefonunuza indireceğiz “GİB uygulaması” üzerinden yapabilirsiniz. Ceza ücretlerini ödemeyen araç sahipleri cıkış yapamayacaktır, Nakit ceza tahsilatı sadece hafta içi mesai saatleri içinde yapılmaktadır. Mağduriyet yaşamamak için önlem almanızı dikkatinize sunarız.

Daha detaylı bilgi almak için 0392 4444364 numaralı çağrı merkezimizden veya info@akgunlerdenizcilik.com mail adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs ve Türkiye arasında hem pasaport hem de TC/KKTC kimliğim ile seyahat edebilir miyim?

TC ve KKTC vatandaşları Kuzey Kıbrıs ve Türkiye arasında hem pasaportları ile hem de TC/KKTC kimlikleri ile seyahat edebilirler ve üstelik  aracı ile yolculuk yapan araç sahibi turist olarak kısa süreli gidecekse yine kimliği ile araç getirip götürebilir. Oturma/çalışma  izni olanlar ve öğrenci olanlar araçlarını getirirken pasaportu ile giriş/çıkış yapmak zorundadır.

Pasaportu ile seyahat edecek T.C vatandaşları Türkiye’den çıkış harcı ödeyerek pasaport ile çıkış yapabilirler.

ÖNEMLİ NOT : KKTC’ye giden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının YENİ TİP ÇİPLİ KİMLİK KARTI İLE ÇIKIŞ YAPMASI ZORUNLUDUR.  KKTC yönüne çıkışlarda kullanılacak TC kimliklerin yeni tip çipli olması gerekmektedir. TC vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile Türkiye’den çıkış işlemleri sona ermiştir.

1 Ekim 2021 tarihi itibariyle 0-15 yaş arası çocuklarda da FOTOĞRAFLI çipli kimlik kullanılması zorunlu olmuştur.   ÖNEMLİ NOT : Bu kural deprem bölgesinden gelecek olanlar için bir süreliğine uygulanmamaktadır.  Bu bölgeden gelenler nüfus müdürlüğünün vereceği geçici kimlik belgesi ile de KKTC ye gelebilir. 

Nasıl bilet alabilirim? Sefer günlerini nasıl öğrenebilirim? Fiyat bilgisi nasıl alabilirim?

Kendi cep telefonunuza AKGÜNLER DENİZCİLİK uygulamasını indirip uygulama üzerinden sefer gün ve saatlerini öğrenebilir, kredi kartınızla indirimli bilet alabilirsiniz.  Veya www.akgunlerdenizcilik.com ve www.akgunlerbilet.com sitelerimizden ve çağrı merkezimizden de yine sefer gün ve saatlerini öğrenebilir, kredi kartınızla bilet alabilirsiniz. Sefer yaptığımız limanlarda yer alan ofislerimizden ve Akgünler Denizciliğe ait diğer bölge ofislerinden bilet alabilirsiniz.  Ayrıca varsa, bulunduğunuz bölgedeki Akgünler Denizcilik bilet satış sistemi kullanan tüm TÜRSAB veya KITSAB üyesi turizm acentelerinden de bilet alabilirsiniz.

Aracım ile seyahat edeceğim. Pasaportumun olması şart mı?
Hayır. Araca şoför olarak eşlik edecek olan araç sahipleri ve araç sahibinden alacağı noter onaylı vekaletname ile aracı kullanacak olanlar pasaport ile yolculuk etmek zorunda değildirler. Yeni tip çipli kimlik ile araç giriş/çıkışı yapılabilmektedir.

Asker, öğrenci, çalışma izni, oturma izni olanlar için pasaport şartı devam etmektedir.

NOT : Türkiye’ye araçlarıyla gitmek isteyen KKTC vatandaşları, Araç Kayıt Dairesi’nden çıkış iznini, pasaport yerine, KKTC çipli kimlik kartlarıyla yapmaları halinde KKTC kimlik kartlarıyla araçlarını Türkiye'ye götürebileceklerdir.
Araç bileti alınca şoför ücretsiz mi?
Evet. Halen devam eden kampanyamız süresince araç bileti alırken şoför olacak kişi için sadece giriş ve/ya çıkış vergileri ödenir.
TC vatandışıyım ve TC plakalı aracım ile Türkiye'den Kuzey Kıbrıs'a gelirken ne yapmalıyım?

TC vatandaşı olup TC plakalı aracınız ile Kuzey Kıbrıs’a gelirken;

 

Kısa süreli turist olarak gelecekseniz

 • Yeni tip çipli TC kimliğiniz veya pasaportunuz ile Kıbrıs’a aracınızı götürebilirsiniz. Aracı yalnızca ruhsatta ismi yazan kişi veya noter onaylı vekaletname ile yetkilendireceği bir şahıs Türkiye’den çıkış yapabilir.
 • Aracın ruhsatı şirket üstüne ise, tüm şirket ortaklarının noter onaylı vekaleti istenmektedir.
 • Ticari araçlar yurtdışına çıkmadan önce Ticaret Dairesinden özel izin almak zorundadır.
 • Kiralık araçların yurt dışına çıkmasına izin verilmemektedir.
 • Araç koçanlarında banka ipoteği bulunan yolcularımızın mutlaka ilgili bankadan yurtdışı çıkış iznini belirten yazılı belge almaları zorunludur.
 • Araç sahipleri Kuzey Kıbrıs’a girerken en az 1 aylık Kuzey Kıbrıs zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadır. İlgili sigorta poliçesi Kuzey Kıbrıs’a girişte gümrüklü alanda yaptırılabilir.

Araç sahibi Kuzey Kıbrıs’ta öğrenci veya görevli asker veya devlet görevlisi ise;

 • Öğrenci, asker ve devlet görevlisi olanlar TC plaka araçlarını görev ve öğrencilik süreleri boyunca kullanmak üzere KKTC’ye getirebilir.
 • Öğrenciler okulundan alacağı öğrenci belgesini yanında bulundurmak zorundadır. Öğrenci belgeleri alındığı tarihten itibaren 1 yıl süre ile geçerlidir.
 • Kuzey Kıbrıs’ta öğrenci, asker, devlet görevlisi olanlar en az 3 aylık Kuzey Kıbrıs zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadır. İlgili sigorta poliçesi Kuzey Kıbrıs’a girişte gümrüklü alanda yaptırılabilir.
 • Öğrenci, asker ve devlet görevlilerine ait 5 yaşından büyük araçları için vekaletname kabul edilmemektedir.

ÖNEMLİ NOT : KKTC’de çalışma veya oturma izni ile ikamet eden TC vatandaşları TC plakalı araçlarını KKTC’ye getiremezler.

Kuzey Kıbrıs’a girişte gümrük dairesi tarafından araç şoförüne verilen G–104 adlı gümrük giriş formu Kuzey Kıbrıs’tan çıkarken ibraz edilmek zorundadır. Bu nedenle formda yazan çıkış gününüze kadar saklamanızı önemle belirtiriz.  Formda yazan sürenin aşılması durumunda, aşan beher gün için ceza ödenir (ceza miktarı “yürürlükte olan asgari ücretin %10 u olarak hesaplanarak aşan beher gün için ödenecektir).  İlgili formda yazan Kuzey Kıbrıs’ta kalış süresi, gerekçeleri ile bizzat başvuru yapılarak kabulü halinde sadece Lefkoşa Gümrük Dairesi tarafından uzatılabilir.

Kuzey Kıbrıs’ta trafik sol şeritten olup, uluslararası tüm sürüş ehliyetleri kullanılabilir.

Akgünler Denizcilik

Mobil
Uygulamalarımız

Mobil uygulamamızı kullanmak için akıllı telefonunuzun işletim sistemine göre Akgünler Denizcilik iOS mobil uygulamasını veya Akgünler Denizcilik Android mobil uygulamasını indirebilirsiniz.
http://www.akgunlerdenizcilik.com/wp-content/uploads/2020/09/apple-1.png
http://www.akgunlerdenizcilik.com/wp-content/uploads/2020/09/google.png
http://www.akgunlerdenizcilik.com/wp-content/uploads/2020/10/ucgengemi2.png

23 Yıllık Hizmet

1978 yılından beri Kıbrıs Türk turizminin hizmetinde olan Akgünler İşletmeleri Şti. Ltd., 2000 yılında başlattığı denizcilik atılımını sürekli yatırımları ile büyüterek bugünlere gelmiştir. Akgünler Denizcilik şirketinin vizyonu KKTC’de, Türkiye’de ve hedef ülkelerde güçlü bir altyapı oluşturmuş entegre bir lojistik hizmet sağlayıcısı olmaktır. Şirketimiz filosunda 1 adet deniz otobüsü ve 2 adet roro/yolcu gemisi bulunmaktadır. Akgünler Denizcilik  halihazırda KKTC’nin en büyük yolcu ve yük taşıma kapasitesine sahip şirketidir.

Şirketimiz ve gemilerimiz, Uluslararası Emniyetli Yönetim Sertifikası (ISMC) ve Uluslararası Gemi ve Güvenlik Sertifikası (ISPSC) gibi sertifikalarla donatılmış olup, Loyd kuruluşları tarafından sürekli denetime tabi tutularak klaslı bir şekilde tüm uluslararası denizcilik kurallarına uygun olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

“Sürat, Güven, Konfor” parolası ile yola çıkan firmamızın amacı, bir ada ülkesi olan KKTC ulaşımına ve dolayısı ile turizmine katkı sağlamak, KKTC’nin yurt dışı açılımlarında öncü olup, denizcilik sektöründe gelişmişliği artırarak yolcu ve yük taşımacılığında en ileri çizgiyi yakalamaktır. En önemli misyonumuz ise dünya standartlarında referans bir şirket olarak hizmet kalitesi ile yolcularına “farkı yaşatmaktır”.

http://www.akgunlerdenizcilik.com/wp-content/uploads/2020/10/suraat-1.png
http://www.akgunlerdenizcilik.com/wp-content/uploads/2020/10/guven.png
http://www.akgunlerdenizcilik.com/wp-content/uploads/2020/10/konfor.png

Gemilerimizden Fotoğraflar

 • Via Mare
 • Via Famagusta
 • Akgünler 3

Blog Yazıları

Akgünler Denizcilik

Bize Ulaşın

Her türlü öneri, istek ve şikayetlerinizde iletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Facebook ve Instagram mesajları, info@akgunlerdenizcilik.com adresi ve telefonlarımız aracılığı ile hizmet alabilirsiniz.
Adres
Yeni Liman Yolu, Candemir 5 Apt.
No: 3 Girne - KKTC.
E-Posta
info@akgunlerdenizcilik.com
denizcilik@akgunler.com.tr
Telefon
+90 (392) 650 88 88
+90 (392) 444 43 64
Akgünler Denizcilik

Bize Ulaşın

Her türlü öneri, istek ve şikayetlerinizde iletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Facebook ve Instagram mesajları, info@akgunlerdenizcilik.com adresi ve telefonlarımız aracılığı ile hizmet alabilirsiniz.
Adres
Yeni Liman Yolu, Candemir 5 Apt.
No: 3 Girne - KKTC.
Telefon
+90 (392) 650 88 88
+90 (392) 444 43 64
E-posta & Fax
+90 (392) 815 86 47
denizcilik@akgunler.com.tr
info@akgunlerdenizcilik.com